ILIJAŠVIJESTI

Obilježen Dan nestalih općine Ilijaš: Nismo ih upoznali, i više od 30 godina tapkamo u mraku

Deveti juni je odabran kao datum sjećanja na nestale Ilijašane, jer je najveći broj nestalih upravo na ovaj datum 1992. godine odveden iz svojih domova u logore, nakon čega im se gubi svaki trag.

Udruženje porodica nestalih općine Ilijaš, i ove godine pitaju isto pitanje „GDJE JE?“. Njihova borba traje više od 30 godina da saznaju gdje su njihovi sinovi, očevi, majke i kćerke.

Prošlo je više od 30 godina od početka rata. Više od 30 godina otkako neko nije pokucao na vrata svoje kuće. Više od 30 godina otkako baš niko, ništa, ni glasa, ni traga, nije čuo, nije vidio, nije saznao….. a njih 45 Ilijašana se i dalje vode kao nestali.

Predstavnici udruženja porodica nestalih u BiH postali su simbol borbe za pravdu u poslijeratnoj BiH. Udruženje porodica nestalih Ilijaš neumorno radi na otkrivanju informacija o nestalim i zadovoljavanju pravde, te sarađuju sa drugim udruženjima iz BiH i regiona. Zekija Avdibegović, predsjednica Udruženja porodica nestalih Ilijaš, već tri decenije predvodi ovu borbu. Njena snaga je inspiracija ovome gradu.

„Ovo je dana kada moramo govoriti i tražiti pravdu za naše najmilije. Ovim skrećemo pažnju svim institucijama da se pronađu mjesta gdju su sakriveni naši najmiliji da i mi nađemo smiraj duše i da možemo otići na mezar proučiti Fatihu. Cilj ovih obilježavanje jeste da gajimo kulturu sjećanja, te da dođemo do istine i pravde, i da te ljude nikada nećemo zaboraviti i da se konačno nađu tijela nestalih osoba. 45 porodica iz Ilijaša još traga za tijelima svojih najmilijih i ne znaju istinu kako su završili svoj život. Drago mi je što su i ove godine učenici osnovih škola sa područja općine Ilijaš uzela učešće i željela bih da se zahvalim direktorima i nastavnicima škola i djeci koji su rado pristali da učestvuju u programu“ kazala je Avdibegović.

Načelnik općine Ilijaš, Akif Fazlić kazao je da ovakvim obilježavanjima moramo podsjetiti na obavezu i odgovornost koju imamo prema nestalim osobama.

Za nas Ilijašane kraj maja i početak juna su zaista teški dani, dani kada nosimo tugu osjećamo bol za ono sve što se desilo u periodu 1992-1995 godina. Kada su građani Općine Ilijaš nesrpske nacionalanosti preživjeli torture, logore, streljanja i sve ono što je značilo etničko čišćenje.To je bio projekat da ova općina etnički se očisti. Danas obilježavamo dan koji znači Dan nestalih kada pokušavamo da još jedanput skrenemo pažnju na našu obavezu i odgovornost i našu ljudsku potrebu da te ljude konačno nađemo da animirano sve one koji nam mogu pomoći da ih nađemo. To je naš trajni zadatak, amanet i obaveza da naše građane na dostojanstven način sahranimo, da obilježimo mjesta i dođemo do nečega što se zove nišan, da možemo pored tog nišana proučiti Fatihu i ne smijemo nikada stati. Čestitam Udruženju koje aktivno radi i mi ćemo uvijek biti uz njih i pomoći ćemo im na tom putu“ poručio je načelnik Fazlić.

Iza svakog imena majka, otac, supruga, kćerka, sin, unučad. Iza svakog imena još deset imena. I svi oni zajedno, više od 30 godina tapkaju u mraku. Mukotrpna je ta borba.

Udruženje porodica nestalih općine Ilijaš raspisalo je konkurs za najbolji literarni rad učenika osnovih škola sa područja općine Ilijaš na temu „Govorite, šutnja je bol duše“. Damir Hindija, Nedžla Duraković i Farah Durić pročitali su svoje radove, te dobili zahvalnice i nagrade koji im je uručila gospođa Avdibegović.Također, zahvalnicu je dobio i načelnik Fazlić zbog nesebične podrške za tradiocionalnu Manifestaciju “Žerovanj 1992-2023”.

Prisutnima se također obratila Ema Čekić, predsjednica Udruženja porodica nestalih Općine Vogošća i poručila  da nastavljaju  borbu u traganju za nestalima, da porodice nestalih traže istinu i pravdu za sudbinu njihovih najmilijih. Njihova borba podrazumijeva traganje za informacijama, borbu sa sudom i tužilaštvom kako bi došli do istine.

Nakon završetka programa delegacije su položile cvijeće, te svi prisutni krenuli u protesnu šetnju gradom. Nakon protestne šetnje kroz grad, brojni građani obišli su brdo Žerovanj iznad Ljubnića kod Ilijaša, gdje je 1996. godine pronađena masovna grobnica sa 32 nestale osobe, gdje su porodice poručile da nisu zaboravile počinjeni zločin zahtijevajući da se ubrzaju procedure, uhapse i kazne odgovorni za njihovu patnju. Večeras iza akšam namaza bit će proučen tevhid svim šehidima i nestalim osobama sa područja općine Ilijaš.

 

Povezane objave

Back to top button