VIJESTI

Obilježena 31. godišnjica od masakra nad Bošnjacima u mjestu Sokolina

Tradicionalnim okupljanjem porodica i rodbine stradalih i drugih građana, u Sokolini kod Srednjeg obilježena je 31 godišnjica stradanja stanovnika Ahatovića.

I na ovu tužnu godišnjicu evocirana su sjećanja otkad je agresor prije 31 godinu u autobusu svirepo ubio 48 nedužnih Bošnjaka iz naselja Ahatovići, Bojnik i Dobroševići.

Upravo na današnji dan 1992. godine, neprijateljske snage naredile su mještanima navedenih naselja, koji su bili zarobljeni u logoru u Rajlovcu, da uđu u autobus koji ih je navodno, trebao odvesti na razmjenu. Ali, tada je neprijatelj, umjesto na razmjenu, 56 nenaoružanih logoraša odvezao u Sokolinu, a po dolasku u Sokolinu naredili su im da legnu na pod autobusa, a onda su autobus zasuli granatama, bombama i rafalima. Od 56 zarobljenika osam ih je preživjelo, neki i od njih su u međuvremenu umrli.

Elvir Jahić, jedan od preživjelih, stopostotni invalid, svakog 14. juna dođe na mjesto stradanja. Kaže da je teško, svake godine iznova doživljavati ono što se prije 31 godinu dogodilo njemu i njegovim komšijama.

Nakon što su napustili autobus, zločinci su ubrzo zatim ispalili tri projektila, potom su u autobus ubacili na desetine bombi, a nakon toga nastavili su rafalnu paljbu po raskomadanim tijelima. Na sve strane letjeli su  komadi ljudskih tijela, geleri, meci.

Tada sam po drugi put teško ranjen. Imao sam sreću da preživim. Pod izgovorom da nas vode na razmjenu 48 zarobljenika iz logora Mali hangar je zvjerski ubijeno u masakru ovdje. Osam nas je preživjelo, zahvaljujući hrabrim stanovnicima sela MZ Gajevi nas ranjene su prebacili do najbližih medicinskih ustanova a ubijene dostojanstveno ukopali. Ukupan broj ubijenih sa prostora MZ Dobroševići je 122. Pamite i opominjite da se ovo nikad nikome ne desi, poručio je Jahić.

Nakon Jahića, obratio se i Alija Ramić koji je upravo Jahića iznio iz autobusa, te se prisjetio kako su mještani Vukasovića, Homara i ostalih sela organizirali akciju izvlačenja masakriranih tijela rizikujući svoje živote.

Prisutnima se, između ostalih, obratio i načelnik Općine Novi Grad Sarajevo Semir Efendić

Nema tužnijeg mjesta gdje se okupljamo svake godine, ovo je mjesto svirepog zločina gde je na nezamisliv način zvjerski ubijeno 48 ljudi. Avdo Huseinović je napravio film o ovom događaju koji treba svako da vidi. Nije zabilježeno da je Armija BiH organizovano po komandnoj odgovornosti pravila zločine, ciljano, sistemski kao što su oni radili na ovom mjestu. Nažalost, živimo u jednom vremenu kada se pokušava sve izjednačiti kroz razne procese, svim onima koji su vodili Armiju RBiH pokušavaju se natovariti na vrat navodni zločini ali vidio je naš narod i zna i treba pamiti sva mjesta od Sokoline, do Srebrenice i Prijedora. Čovjek mora da se zapita šta je u mozgovima ljudi koji su mogli počiniti tako gnusne zločine kao što je u Sokolini i to nije tada, nego bi i sada to radili, ne vole ovu državu, ne idenfikuju se sa njom, ne stide se zločina. Danas imamo i dženazu za pet žrtava u Ahatovićima, ako išta možemo uraditi 31 godinu poslije jeste da se okupljamo, prisjećamo tih događaja da se nikada ne ponove, da budemo dovoljno jaki da nikada više ne smiju krenuti na nas, kazao je, između ostalog, načelnik Efendić.

Važnost njegovanja kulture sjećanja i građenja kulture pamćenja, posebno svijesti o tome kod mladih generacija, na neophodnost spremnosti i opreza jer neprijatelj samo očekuje zaborav kako da bi ponovio iste zločine i da bi sudili komandantima i borcima koji su samo branili svoju domovinu podcrtali su i pomoćnik u Službi za boračka pitanja Općine Novi Grad Taib Delalić, kao i pomoćnik ministra u Ministarstvu za boračka pitanja Kantona Sarajevo Osman Smajlović.

Ubijenim Bošnjacima u Sokolini podignuto je spomen-obilježje, Općina Novi Grad ogradila je mjesto stradanja, natkrila i reparirala autobus u kojem su mještani novogradskih naselja dovezeni i ubijeni, kako bi ga zaštitila od daljeg propadanja.

Na mjestu ovog teškog zločina danas su se okupile brojne delegacije, članovi porodica, saborci i komšije ubijenih mještana Ahatovića, Dobroševića i Bojnika, boračkih udruženja, te učenici Osnovne škole „Mustafa Busuladžić“ iz Dobroševića. Položeno je cvijeće i proučena Fatiha nevino ubijenim građanima

Nakon polaganja cvijeća i učenja Fatihe kod spomen-obilježja Sokolina, brojne delegacije odale su počast i žrtvama na mjestu masovne grobnice i spomen-ploče u mjestu Ravne.

Povezane objave

Back to top button