VIJESTI

Održana promocija knjige „Ilijaška toponimija“ autorice Nihade Ibrišimović

Promocija knjige „Ilijaška toponimija“ autorice Nihade Ibrišimović održana je posljednjeg dana Manifestacije „Ilijaški dani“ u Biznis centru.

Promotori su bili dr. Alen Kalajdžija, naučni savjetnik na Institutu za jezik UNSA, i dr. Zenaida Karavdić, viša stručna saradnica na Institutu za jezik UNSA, a prisustvovao je i direktor Instituta dr. Jasmin Hodžić. Moderatorica je bila Aida Kahriman – Krhan. Knjiga je objavljena početkom godine u izdanju Instituta u kontekstu Institutovog trajnog projekta iz onomastičke bosnistike, a sažetak je magistarskog i doktorskog istraživanja ilijaških mjesnih imena autorice. Knjiga je objavljena uz finansijsku podršku Općine Ilijaš.

Dr. Hodžić je na početku kazao da je ovo djelo izuzetno vrijedno i za Općinu i za Institut, za bosnistiku i predstavlja početak bavljenja ovom tematikom u autoricinom stručnom radu.

Direktor JU KSC i Radio Ilijaš Nermin Hodžić naveo je da ga raduje što imamo priliku ovu vrijednu knjigu naše sugrađanke promovisati u našem gradu, te da očekuje da će njena stručnost u ovoj oblasti biti resurs za planirana monografska izdanja o Ilijašu u skoroj budućnosti.

Dr. Kalajdžija u izjavi za Radio Ilijaš ističe da je studija o toponima ilijaškog kraja zanimljivo djelo u kojem je popisano je deset hiljada toponima.

-Općina Ilijaš je prva općina u BiH koja je na takav način dobila detaljno opisanu toponimiju, mikrotoponimiju na svom prostoru i zato čestitam autorici i građanima Ilijaša koji mogu biti ponosni na to da jedna mala zajednica dobije takav značaj u lingvističkom smislu. Značaj djela je i što je to terensko istraživanje, radi se o onomastičkom djelu što je jako bitno jer se onomastika kao nauka kod nas slabo razvija, mi ovim djelom dobijamo detaljan pregled toponimije, a u svemu tome otvaraju se različite kategorije koje treba istražiti, kazao je dr. Kalajdžija.

O strukturi djela, objašnjenju pojmova i važnosti onomastike kao nauke govorila je dr. Zenaida Karavdić, viša stručna saradnica na Institutu za jezik UNSA.  Ilijaška toponimija bavi se toponomastičkom obradom i prezentacijom savremene toponimije Ilijaša i okolice, prikupljene iz pisanih izvora i na terenu, te etnika i ktetika istraživanoga areala čija je upotreba potvrđena na terenu.

Sama autorica Nihada Ibrišimović kaže da je knjiga rezultat njenog dugogodišnjeg istraživanja i saradnje sa informatorima na terenu.

-U knjizi je 50 imena saradnika, ljudi sa područja Ilijaša, kao i katastar Ilijaša od koga je počelo moje istraživanje, zato se posebno zahvaljujem Općini Ilijaš, načelniku Akifu Fazliću, Sanji Zagorac-Jozić, Nizami Mališević za pomoć, podršku i strpljenje tokom cijelog istraživanja. Toponimi nisu samo jezički znakovi nego sažimaju kulturni identitet u najširem smislu riječi kako nas pojedinaca, tako i zajednice. Ilijaška toponimija , kao i ostale toponimije su otvorene knjige za istraživanje. Najvredniji dio knjige je rječnik toponimije koji je zapisan i sačuvan od zaborava i dostupan za dalja istraživanja, kazala je Ibrišimović.

Imena su bitan, ponekad i jedini pokazatelj razvoja jednoga jezika i njegovih zakonitosti. Kao sociolingvistički znakovi, imena sadrže i niz drugih informacija kulturno-historijskoga, sociološkoga i etnografskoga karaktera, navedeno je na promociji.

Povezane objave

Back to top button