ILIJAŠVIJESTI

Održana promocija knjige „Islamska kultura fojničkog kraja u osmanskom periodu“ autora Harisa Zuluma i Adnana Džafića

U organizaciji Javne ustanove Kulturno-sportski centar i Radio Ilijaš ovog četvrtka održana je promocija knjige „Islamska kultura fojničkog kraja u osmanskom periodu“ autora Harisa Zuluma i Adnana Džafića.

O knjizi su, osim autora, govorili promotori profesori Univerziteta u Sarajevu:  prof.dr Nezir Krčalo  i prof.dr Jasmin Bektešević.

U ulozi moderatora direktor JU KSC i Radio Ilijaš Nermin Hodžić naglasio je važnost ovog djela, koje može biti urnek za slična istraživanja u Ilijašu, te da je veliko zadovoljstvo promovisati ovu značajnu knjigu u našem gradu, kojemu ne manjka takve historijske inspiracije za eventualne istraživače.

Radi se o naučnom djelu koje je plod višegodišnjeg istraživanja fojničkog kraja. Ovo djelo će biti osvježenje za bosanskohercegovačku historiografiju a posebno općinu Fojnicu. Po prvi put u historiji Fojnice, a i BiH, imamo naučno djelo koje na jednom mjestu analizira islamsku materijalnu i duhovnu kulturu Fojnice u osmanskom periodu; kako se razvijao urbani centar Fojnica, kako su se širili identitet, religija islam, jezik, pismenost, obrazovanje i kultura Bošnjaka muslimana u fojničkom kraju.

O značaju ovog naučnog djela za Radio Ilijaš govorili su autori Zulum i Džafić.

 -Knjiga obuhvata urbani razvoj Bosne i Hercegovine, obrađen iz jednog sociološkog i antropološkog uklona sa pojedinačnim primjerom, odnosno studijom slučaja općine Fojnice. Obrađen je cijeli urbani razvoj i početak naseljavanja BiH do naših dana sa specifičnošću Fojnice koja je kroz čitavu historiju BiH bila naseobina od najranijih početaka urbanog razvoja, preko otomanskog perioda, socijalističkog perioda do danas. To je jedan specifikum Fojnice koji je kolega Zulum istražio i pratio literaturu po arhivu Fojnicu, samostana, Islamske zajednice pošto je i sam iz Fojnice, kazao je prof. dr. Džafić.

Profesor historije Haris Zulum kaže da knjiga  omogućava bolje razumijevanje savremenog društva uvidom u njegovo porijeklo jer islamska kultura i danas predstavlja najznačajniju komponentu društvene stvarnosti u fojničkom kraju.

-Islamska kultura predstavlja svakodnevnicu društva, kako u fojničkom kraju, tako i u Ilijašu i može biti podstrek za dalja istraživanja, recimo za Ilijaš, tako da nam je drago da i ovdje promovišemo ovu knjigu i širimo vidike o islamskoj kulturi, naveo je prof. Zulum.

Profesor Bektešević naglasio je važnost riječi kultura, koja prevedena sa latinskog jezika znači odgoj, a veliku ulogu u širenju islamske kulture u fojničkom kraju pripada instituciji tesavvufa, posebno nakšibendijskom redu, tekijama, a danas je svima poznata tekija u Vukeljićima. Prof. dr. Nezir Krčalo istaknuo je da su mladi autori ispričali priču koja je tekla kao voda pretvarajući se iz potoka u rijeku govoreći o urbanom razvoju, a kasnije o duhovnom aspektu islamske kulture. Zahvaljujući islamskoj sakralnoj kulturi, Fojnica postaje osmansko urbano naselje-kasaba u drugoj polovini 16. stoljeća; administrativno središte-nahija početkom 18. stoljeća, te kadiluk u drugoj polovini 19. stoljeća. Duhovni aspekt islamske kulture širio se zahvaljujući novoj religiji, književnosti, umjetnosti, te istaknutim članovima društva, ulemi, rečeno je, između ostalog,  na promociji.

Knjiga „Islamska kultura fojničkog kraja u osmanskom periodu“  na raspolaganju je i čitateljima Biblioteke Ilijaš.

Povezane objave

Back to top button