Omer Mujalo – učesnik NOR-a u oslobađanju Sarajeva 1945.godine
“Zajedničkim naporima i žrtvama sarajevskih patriota – Srba, Muslimana i Hrvata” oslobođeno je Sarajevo 06. aprila 1945. godine,
Jugoslovenska armija započela je akciju oslobađanja Sarajeva 28. marta, a nakon žestokih borbi, na Vratnik je već 5. aprila 1945. godine ušla 16. Muslimanska brigada, a odmah za njom i 20. Romanijska, dok su ostale jedinice, opkolivši grad sa svih strana, Sarajevo potpuno oslobodile narednog dana.
Sudionik i učesnik ratnih događanja tog vremena bio je i devedesetogodišnji Omer Mujalo iz Ilijaša.Posjetli smo ga na njegom imanju ,i on je sa nama podijelio svoja iskustva. Sjeća se da je kao devetnaestogodišnjak učestvovao u svim borbama za oslobađanje Sarajeva.
-Šestog aprila prije 70 godina se jako dobro sjećam, borbe su počele negdje 28.marta 1945 .Počeli smo oslobađanje od Kaknja, Vareša, značajne borbe su vođene na Okruglici (selo kod Vareša ) preko Srednjeg i Semizovca pa sve do Sarajeva.
Ono što gospodin Mujalo ističe bila je velika želja za oslobođenjem i nije bilo zaustavljanja.Za vrijeme Prvog svjetskog rata, Sarajevo nije pretrpilo značajnija razaranja. U akcijama su učestvovali drugi, treći i peti korpus, 11. i 13. krajinska brigada, 18. srednjobosanska brigada, artiljerijska i tenkovska jedinica. Nakon žestokih borbi 6. aprila 1945. godine slomljen je otpor Nijemaca i pripadnika i Sarajevo je oslobođeno. Do kraja ove akcije, 10. aprila oslobođeni su i Visoko, Kakanj te Busovača.
Ono što smo mogli primijetiti jeste da gosp.Mujalo o ovim događajima priča sa puno emocija .
Podsjećamo,u antifašističkoj borbi od 1941. do 1945. godine, 10.961 građana Sarajeva dalo je svoje živote.
47 godina kasnije, na dan oslobođenja grada, Sarajevo je započelo još jednu bitku. Od početka agresije i opsade, pa do 31. jula 1995. u Sarajevu je ubijeno, umrlo od gladi, hladnoće i nestalo 11.541 civil, od kojih 1.598 djece. Materijalna šteta koju je grad pretrpio tokom agresije i opsade, prije svega kroz razaranja stambenog fonda i uništenje kulturnog blaga i privrednih objekata i saobraćajnica, je neprocjenjiva.
Također, treba napomenuti i da je 6. aprila 1992. godine, tadašnja Evropska zajednica priznala Republiku Bosnu i Hercegovinu kao nezavisnu državu. Nažalost, dok se zastava sa Ljiljanima vijorila ispred zgrade UN-a u New Yorku, srpski agresori granatirali su stari dio grada i otpočeli najdužu blokadu jednog grada u historiji ratovanja, Olimpijskog grada Sarajeva.
Zato svima onima koji grad Sarajevo smatraju svojim gradom, svima onima koji ga vole i poštuju, svima onima koji se odnose prema njemu sa poštovanjem želimo sretan Dan grada Sarajeva.