Podaci MCPBiH: U BiH stiglo više od tri miliona doza, vakcinisano samo 23 posto stanovništva
U Bosnu i Hercegovinu do sada je stiglo je 3.286.550 vakcina protiv COVID-19, od čega je najveći broj doza – 1.502.420, dopremljeno putem donacija, kazao je Dušan Kojić, pomoćnika ministra u Sektoru za zdravstvo pri Ministarstvu civilnih poslova BiH (MCPBiH).
Podsjetimo, BiH je među prvim zemljama u svijetu sa COVAX mehanizmom u septembru prošle godine sklopila ugovor i platila nabavku 1.232.000 vakcina. Do sada je ovim putem stiglo 332.640 doza, a očekuje se još 899.360 vakcina.
– Vakcine putem COVAX mehanizma naručene su po prosječnoj cijeni od 10,55 dolara, ali prosječna cijena do sada isporučenih doza govori da je ona niža, pa je očekivati da ćemo dobiti veći broj vakcina u odnosu na naručene – navodi Kojić.
U našu zemlju krajem prošle sedmice stigle su dvije pošiljke vakcina, i to 100.620 kompanije Pfizer i 70.000 američkog proizvođača Moderna. Kojić kaže kako do 15. novembra treba stići još 50.400 Johnson&Johnson vakcina.
– Prije nekoliko dana dobili smo obavještenje za osmu rundu kojom nam se nudi 102.000 Sinopharm vakcina. Ministarstvo civilnih poslova BiH uputilo je dopis nadležnima u entitetima i Brčko distriktu koji trebaju odlučiti – da li ćemo te doze prihvatiti u potpunosti, djelimično ili ćemo preskočiti tu rundu – naglašava Kojić.
Na pitanje, šta je sa pošiljkom od 503.100 Pfizer vakcina iz SAD-a, Kojić odgovara kako Ministarstvo civilnih poslova BiH još nema tačan datum dolaska vakcina.
– Ponuđeno nam je i 500.000 Johnson&Johnson doza, ali u dogovoru sa nadležnim entitetskim i institucijama u Brčko distriktu mi smo se zahvalili na ponudi i naveli kako bismo željeli znati šta će biti sa pošiljkom Pfizer vakcina – kaže Kojić.
Prema posljednjim podacima kojima raspolaže Ministarstvo civilnih poslova, u našoj zemlji prvu dozu primilo je 792.048 ili 23,15 posto osoba, a drugu 661.699 osoba ili 19,34 posto od ukupnog broja stanovnika. Na osnovu ovih podataka nije teško zaključiti da se BiH ne može pohvaliti stepenom imunizacije.
Kojić kaže kako se brojka o broju imuniziranih u BiH kreće oko 23 posto, u šta nisu uračunati podaci o broju vakcinisanih naših građana u Srbiji i Hrvatskoj od čijih vlada Ministarstvo civilnih poslova BiH još nije dobilo zvanične brojke.
S druge strane, kako dodaje, postotak vakcinacije u zemljama Evropske unije viša je od 80 posto.
– Nemamo drugu opciju nego da svakodnevno pozivamo građane da prepoznaju značaj vakcinacije i u konačnici da im probudimo svijest da shvate da svijest stanovnika evropskih zemalja ne smije biti razvijenija od naše – dodaje Kojić.
Zbog slabog odziva građana, vakcine propadaju jer im istječe rok trajanja. Tako je početkom ovog mjeseca u entitetu RS, zbog isteka roka trajanja, propalo 62.000 AstraZeneca vakcina.
Zbog istog razloga i u Federaciji BiH, kako je prije nekoliko dana kazao Siniša Skočibušić, direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH, neće biti iskorišteno 200.000 AstraZeneca i 1.300 Sinovac vakcina.