BIHVIJESTI

Pojednostavljen pristup pravima i beneficijama za osobe s invaliditetom, starije osobe i njegovatelje u KS

U okviru saradnje Vlade Kantona Sarajevo, UN Women BiH  i Ekonomskog instituta u Sarajevu, a uz podršku Švedske, kreirana je Mapa prava i usluga za osobe s invaliditetom i starije osobe u Kantonu Sarajevo, kao i njihove njegovatelje/ice, kako bi se ovoj populaciji pojednostavio pristup njihovim zakonskim pravima.

Mapa će uskoro biti dostupna na zvaničnoj web stranici Ministarstva za rad, socijalnu politiku, rasljena lica i izbjeglice KS, te će građani u nekoliko klikova moći dobiti sve informacije o pravima i uslugama, kao i načinu kako da ih realizuju.

“Raduje me da sa našim višegodišnjim partnerima, UN Women i Ambasadom Švedske, nastavljamo saradnju i kroz ovaj projekt. Siguran sam da će biti od konkretne pomoći našim sugrađanima koji pripadaju najranjivijoj kategoriji stanovnišva  pri ostvarivanju svih njihovih prava i beneficija, a s obzirom na isprepletene institucionalne nadležnosti, od Federacije, kantona do općina”, istakao je premijer Nihad Uk.

Ovim povodom, premijer Uk i predstavnica UN Women BiH  Jo-Anne Bishop potpisali su Memorandum o razumijevanju koji, po riječima Bishop, predstavlja ključan korak ka poboljšanju pristupačnosti usluga u BiH.

“Mapa prava i usluga za osobe s invaliditetom, starije osobe i njihove njegovatelje/ice olakšava pristup pravima i beneficijama, te koristi većini njegovatelja, koji su većinom žene. Ovaj zajednički napor demonstrira našu posvećenost rodnoj ravnopravnosti, efikasnim javnim uslugama i dobrobiti njegovatelja/ica”, naglasila je Bishop.

Inicijativa mapiranja prava i usluga dostupnih osobama s invaliditetom, starijim i njihovim njegovateljima/icama, kako je kazala službenica za programe saradnje Ambasade Švedske Amila Ibričević, ima za cilj osigurati da ključne informacije o pravima i beneficijama budu lako dostupne i razumljive građanima i građankama.

“Ovo neće biti samo važan resurs unutar Kantona Sarajevo, već će postaviti presedan kao potencijalni prototip koji se može koristiti u drugim lokalnim zajednicama širom BiH. Prepoznajući važnost informiranog pristupa pravima i beneficijama, ovaj pionirski model nastoji uspostaviti inkluzivniji i efikasniji sistem koji poboljšava dobrobit svih osoba u potrebi”, navela je Ibričević.

Samir Krivić iz Udruženja oboljelih od poliomyelitisa, povreda mozga i kičmene moždine Kantona Sarajevo istakao je kako osobe s invaliditetom i druge ugrožene osobe teško dolaze do svojih prava upravo zbog neinformisanosti i složenosti sistema. Skrenuo je ovom prilikom pažnju na obavezu implementacije pojedinih prava propisanih zakonima za ove kategorije stanovništva na svim nivoima.

“Vrlo je važno nastaviti s izmjenama zakonskih propisa i ažuriranjem Mape prava. Odgovornost je i na nama iz organizacija osoba s invalididetom da damo komentare na prijedlog izmjena i dopuna zakonskih propisa, kako bi na opšte zadovoljstvo unaprijedili status osoba s invaliditetom i drugih ranjivih grupa”, poručio je Krivić.

Izvor: TVSA

Povezane objave

Back to top button