VIJESTI

Savjeti kako se zaštiti od ljetnih vrućina

Ljeto je vrijeme kada smo izloženi visokim temperaturama, koje znaju trajati i vrlo dugo. Osim što se tokom velikih vrućina osjećamo umorno i iscrpljeno, postoji i značajan rizik od toplotnog udara. Zato je vrlo važno držati se određenih pravila kako bi mogli sigurno boraviti na vrućini.

1. Izbjegavati nositi tamnu odjeću
Kada tokom visokih ljetnih temperatura nosimo odjeću tamne boje, ona apsorbira više topline koja se prenosi na naše tijelo, što nam daje osjećaj dodatne toplote. Kako bi se osjećali bolje boraveći na suncu, treba izbjegavati nositi crno. Umjesto toga treba se držati svjetlijih boja, poput bijele i pastelnih, koje ne apsorbiraju toliko topline i ne povećavaju tjelesnu temperaturu.
2. Nositi odjeću odgovarajućih tkanina
Jedna od osnovnih stvari za pravilno preživljavanje ljetnih vrućina je  – nositi svjetlu odjeću i prozračne tkanine. To su pamuk i lan, a treba potpuno izbjegavati sintetičke tkanine. Kako bi se osjećali hladnije tokom ljeta, treba nositi pamučnu odjeću koja apsorbira znoj, a ne zadržava ga na tijelu. Tkanine poput rajona, najlona, vune i slično znaju biti teške i činiti da nam bude toplije. Treba nositi više suknje, a manje pantolone i odjeću od pletene tkanine. Također, treba izbjegavati saten i svilu, a umjesto toga treba izabrati pamučne šire haljine ili suknje svijetlih boja.
3. Boravite u zatvorenom s klimom
Osim ako to nije apsolutno potrebno, ne izlazite iz kuće, naročito u popodnevnim satima, kada je vrućina najveća. Vrućina i sunčeva svjetlost može biti ubitačna kombinacija za naše zdravlje, pa se bolje držati rashlađenih prostorija. Izlazak, čak i na nekoliko sati, ima tendenciju da iscrpi iz organizma veliku količinu energije te da se brzo osjećamo letargično i dehidrirano.
4. Pokrivala za glavu
Ako se krećemo tokom poslijepodneva, treba staviti šešir širokog oboda na glavu. Marama treba biti od laganog materijala, kao što je pamuk. To će spriječiti da toplina direktno dođe do glave te nas zaštititi od toplotnog udara.
5. Vježba u umjerenim količinama
Važno je voditi računa o svome zdravlju, ali previše vježbanja u toku ljetnih vrućina može samo uticati na naše zdravlje štetno. Ako izgubimo previše znoja tokom vrućine, postoji rizik od dehidracije. I vježbanje na suncu može dovesti do toplotnog udara. Tokom ljetnih dana treba većinu posla obavljati rano ujutro ili kasno navečer. Svi oblici napornih vježbi trebaju biti rezervirani za ohlađene teretane i zatvorene sobe s klimom.
6. Obavezno hladan tuš
Tokom ljeta najbolje se tuširati dvaput ili triput na dan. Dobar tuš može biti vrlo osvježavajuće nakon vrućeg dana, jer pomaže da se snizi tjelesna temperatura. Tuš i hladna kupka će nas očistiti od znoja i prljavštine, koja se lijepi za tijelo na vrućini. Dakle, treba se što više tuširati kada osjetimo da nam je prevruće.
7. Pravilna prehrana
Treba uvesti zdravu i laganu prehranu, punu svježeg voća i povrća. Treba smanjiti prehrambene proizvode koji stvaraju toplinu, kao što su crveno meso i suho voće. Umjesto toga, najbolje je odabrati ribu. Ljudi koji vole slatkiše trebaju se kloniti jako zaslađenih i uzeti lakše varijante poslastica, poput sladoleda i voćnih salata. Lubenica je odlično voće za ljeto, jer je bogata vodom i njihova aminokiselina povećava energiju i smanjuje umor. Ne trebamo preskakati doručak, jer boravak na suncu praznog želudca može uzrokovati vrtoglavicu za vrijeme izuzetno vrućih dana.
8. Zaštita od sunca
Vrlo je važno zaštiti se od sunca. Treba uvijek nanositi zaštitu od sunca, jer pomaže u zaštiti od štetnih UV zraka od sunca. Pola sata prije nego krenemo van na sunce, treba dobro namazati sve izložene dijelove tijela kremom za sunčanje SPF 30 ili više. UV zrake uzrokuju rak kože, pa su kreme za sunčanje postale vrlo važne.
9. Piti puno tekućine
Hidratacija organizma je vrlo važna tokom ljeta. Uvijek trebamo nositi bocu s vodom, ako idemo van. Dehidriranje je stvaran rizik, stoga ne treba oklijevati kupiti vodu ako se osjećamo umorno ili žedno. Treba piti lagana pića poput limunade ili svježe voćne sokove za smanjenje topline i nadoknadu vode koja se izgubi kroz znoj. Treba izbjegavati alkohol i pića koja sadrže kofein, jer ona povećavaju gubitak tekućine iz tijela. Nedostatak vode čini da se osjećamo umorno i letargično.
10. Postupajte razumno
Ako osjećamo da se brzo iscrpimo boravkom na suncu, treba odgoditi sastanke ili ih rasporediti za jutarnje sate. Uvijek treba nositi sunčane naočale,šešire te dobru zaštitu od sunca prije izlaska i pokriti tijelo svjetlom odjećom, od odgovarajuće tkanine poput pamuka i lana, umjesto farmerki, dugih rukava i satenskih košulja.
Ako osjećamo da nam je prevruće, treba uključiti klima uređaj ili se vratiti kući, umjesto da riskiramo toplotni udar. Visoke temperature teže podnose starije osobe, te ih stoga cešće kontaktirajte.
Kada posumnjati na sunčanicu i šta poduzeti:
Najblaži oblik simptoma je omaglica ili vrtoglavica.  Ako je osobi pozlilo,sklonite je u hlad,rashladite hladnom vodom ili oblozima.
UZ MJERE OPREZA I PREPORUKE UŽIVAJTE U LJETU!

Povezane objave

Back to top button