SPORTSVIJETVIJESTI

Španija prvak Evrope

U velikom finalu Evropskog prvenstva večeras u Njemačkoj snage su odmjerili Španija i Engleska, a Španija je slavila 2:1 i sada je na krovu Evrope.
Španija je bolje otvorila meč, imala posjed, a u osmoj minuti Stones blokira jedan pokušaj Španaca. Nakon toga brzonogi Williams u šansi, Stones opet junak Engleza.
Englezi se nakon početnog pritiska bude. Walker je bio u šansi u 15. minuti, no Laporte je sve dobro pratio. Dvije minute kasnije Shaw šutira, ide to u blok.
Nakon toga nismo vidjeli mnogo uzbuđenja do kraja prvog dijela. Tempo je pao, a tek pred sami kraj dvije šanse za Englesku. Šutirao je prvo Kane, Laporte blokira, da bi Walker izborio faul.
Prvi udarac u okvir gola smo vidjeli u 45. minuti kada Rice šutira, no golman Simon je na mjestu i nije imao težak posao.
Tek što je počeo drugi dio Španija je povela. Yamal je poslao jednu loptu, sve je pratio Williams i sjajnim udarcem matirao nemoćnog gola Pickforda.
Minut kasnije nova velika šansa za Španija. Olmo je iz izgledne pozicije loše šutirao, a Englezi su u tim momentima zaista teško disali.
U 56. minuti Williams prijeti za Španiju, ide to pored gola. Uzvratili su Englezi preko Belinghama, okrenuo se i iz okreta šutirao tik pored gola. Sve je moglo biti riješeno u 67. minuti kada je Yamal šutira, Pickford sjajno brani i spašava svoj tim.
Engleska je do izjednačenja stigla u 73. minuti. Sjajan udarac Palmera, precizan i lopta odsjeda u mreži. U 82. minuti Picford je ponovo junak Engleske. Šutirao je Yamal, golman Evertona sjajno brani.
Kada se očekivao kraj, Španija dolazi do novog vodstva. U 88. minuti Oyarzabal je pogodio nakon sjajne akcije i Englezi su bili u šoku.
Englezi su nakon toga imali jednu veliku šansu, sreća ih nije ‘pomazila’ kao ranije, te su Španci mogli da slave veliku pobjedu i osvojili su četvrtu titulu prvaka Evrope.