Stotine rudara protestuje ispred Vlade Federacije BiH
Više stotina radnika sedam rudnika u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH), koji posluju u okviru Javnog preduzeća Elektroprivreda BiH, okupili su se danas u Sarajevu na protestu na kojem su izrazili nezadovoljstvo zbog svog položaja, javlja Anadolu Agency (AA).
Okupljeni na protestu ispred zgrade Vlade entiteta FBiH zatražili su stavljanje van snage spornih pravilnika o platama i radnom učinku, te smjenu generalnog direktora JP Elektroprivreda BiH Admira Andelije i direktora rudnika uglja u sastavu ovog javnog preduzeća.
Bakljada je bila reakcija rudara na novi pravilnik o radu i radnom učinku, nakon čega se prisutnima obratio Sinan Husić, predsjednik Samostalnog sindikata radnika rudnika FBiH.
“Hvala vam što ste se u ovom broju odazvali na proglas Sindikata radnika rudnika Federacije BiH. Obećali smo Bosni i Hercegovini ponuditi istinu. Admir Andelija je ovih dana ogovorio kako se nas osam suprotstavlja primjeni novog pravilnika o radu i pravilnika o radnom učinku. Nije nas osam, nego par hiljada i jutros svi stadoše, nigdje ništa ne radi”, poručio je Husić.
Dodao je da rudari neće raditi ukoliko ne budu ispunjeni njihovi uslovi.
“Hvala svim našim kolegama iz svih sedam rudnika koji su jutros, u znak podrške, stupili u radnički neposluh. I mi smo uz vas. Donijeli ste opravdanu odluku. Imate našu podršku”, naglasio je Husić.
Rudari takođe traže i utvrđivanje minimalne plate od 1.000 konvertibilnih maraka (KM) u rudarstvu u FBiH.
Iz Samostalnog sindikata radnika rudnika FBiH, koji je organizator protesta, istakli su da su sve vrijeme bili spremni za socijalni dijalog, ali da nije bilo razumijevanja poslodavca.
Iz Vlade FBiH pozvali su predstavnike sindikata da uđu u zgradu na sastanak, ali su rudari to odbili, te su pozvali resornog ministra da izađe i svima se obrati.
Protest je počeo u 11 sati, a zbog njegovog održavanja izmijenjen je saobraćaj u dijelu grada gdje je smještena Vlada FBiH. Na protestu su se okupili rudari rudnika: Kreka, Kakanj, Breza, Zenica, Đurđevik, “Abid Lolić“ i Gračanica.
Izvor: Agencija Anadolija