BIHILIJAŠMAGAZINVIJESTI

Suša i redukcije vode: Savjeti kako štedjeti vodu u domaćinstvu

Velike vrućine i dugotrajna suša uzrok su redukcije vode i na području općine Ilijaš.

Stanje kapaciteta izvorišta iznosi 36 l/s prema jučer objavljenim informacijama iz JKP Vodostan Ilijaš i svaki dan je sve manje vode na raspolaganju, pa mole građane za savjesno i racionalno korištenje.

Stoga, nisu na odmet savjeti kao uštedjeti vodu u domaćinstvu.

 „Kako štedjeti vodu?“ – jedno od onih pitanja koje nam ne pada često na pamet, a trebalo bi, prije svega zbog naše djece i naslijeđa koje im ostavljamo u budućnosti.

Jer voda je izvor života.

Prema nekim studijama, bez hrane možemo izdržati sedmicama, ali bez vode najviše osam dana.

Jedino što nam je važnije od unosa vode u naš organizam jest kisik, bez kojeg i oni najizdržljiviji među nama ne mogu izdržati duže od desetak minuta, piše ecofriend.hr.

Uz ekološki aspekt ušteda vode pozitivno djeluje i na rasterećenje kućnog budžeta. Također, u svakom domaćinstvu račun za vodu i račun za struju su neraskidivo vezani jer grijanje vode direktno povećava potrošnju električne energije.

 Savjeti kako štedjeti vodu u domaćinstvu

 Savjet 1: Pranje kose

Vrlo jednostavan savjet, tokom  šamponiranja vaše kose, ugasite tuš. Možda vam se čini nevažno, ali uvijek računajte dugoročno, primjerice, u razdoblju od jedne godine i vidjet ćete i sami koliko znače naizgled sitnice koje uvodite u svoj život, a tiču se potrošnje vode.

Savjet  2: Pranje zuba

Još jedan super efikasan savjet, tokom pranja zuba, koristite čašu s kojom ćete ispirati pastu za zube. Naravno, česma ostaje zatvorena.

Savjet  3: Pranje ruku

„Ruke treba prati, nemoj da te na to napominje mati!“, dječja pjesmica u kojoj još treba nadodati i „tokom sapunjanja, isključite vodu!“

Savjet 4: Brijanje

Umjesto držanja otvorene slavine tokom brijanja podjednako je efikasno u jednoj posudi držati toplu vodu i u njoj ispirati brijač.

Savjet  5: Pranje posuđa

Napunite veliku posudu s toplom vodom i deterdžentom za pranje posuđa, ili drugi slivnik, ukoliko imate dva slivnika u kuhinji, te u njoj operite posuđe, a onda ih isperite pod česmom. Ukoliko je posuđe iznimno masno i prljavo, može pomoći prethodno natapanje u posudi, malo prije samog pranja.

Također, ukoliko posjedujete mašinu za pranje posuđa, ne koristite je dok je niste u potpunosti napunili.

Savjet 6:  Kupanje ili tuširanje – Tuširanje!

Između ova dva izbora, uvijek odaberite tuširanje. Potrošnja vode, kao i same električne energije,tokom tuširanja smanjena je i za 60% naspram klasičnog kupanja u kadi. Isto tako, tokom sapunjanja, zatvorite vodu.

Savjet 7: Pranje veša

Dakle, kao i kod mašine za suđe i mašinu za vešuključite kada je puna te, obavezno je koristite u razdoblju tokom niske tarife obračuna potrošnje struje.

Savjet  8: Pripazite na kapanje i curenje vode

Zvuči nevjerojatno, no dugotrajno kapanje iz česme, na godišnjem nivou, može potrošiti i do 200 litara vode!

Povedite računa o tome, pogotovo na curenje vode iz vodokotlića, kako bi vaš račun za vodu postao manje stresna stavka kućnog budžeta.

Savjet 9: Skupljajte kišnicu i zalijevajte vrt rano ujutro

I zadnji savjet, ukoliko živite u kući, skupljajte kišnicu i nju koristite za zalijevanje vrta ili, najbolje, koristite vodu iz vlastitog bunara.

Vrt uvijek zalijevajte rano ujutro budući da tada sunce još nije dovoljno jako i nivo isparavanja bit će znatno niži.

Imate li vi neki efikasan savjet za uštede vode u domaćinstvu?

Povezane objave

Back to top button