U Ilijašu promovisana knjiga “Genocidna namjera Bratunac 1992.” autora Ramiza Salkića
U Ilijašu je ovog petka u organizaciji Bosanske medijske grupe Tuzla i Javne ustanove “Kulturno-sportski centar i Radio Ilijaš” promovisana knjiga “Genocidna namjera Bratunac 1992.” autora Ramiza Salkića, potpredsjednika entiteta RS.
Radi se o knjizi koja je dio šireg projekta prikaza i dokumentovanja genocidne namjere nad Bošnjacima Bratunca 1992. godine i koja obrađuje dešavanja iz perioda agresije na Bosnu i Hercegovinu u naseljenim mjestima Hranča, Repovac i Borkovac.
O knjizi su govorili novinari koji u dijelu Bosne uz rijeku Drinu bilježe historijske činjenice i govore o zločinima i genocidu u ovome kraju – Mehmed Pargan, Almasa Hadžić i Avdo Husejnović, kao i autor Ramiz Salkić. Promocijom je moderirala Adisa Omerović.
Prisutne je na početku pozdravio načelnik Općine Ilijaš Akif Fazlić kazavši da su ovakve knjige, dokumenti, zapisi i svedočanstva dokazi i oruđe budućih generacija koje će se boriti za istinu i za Bosnu i Hercegovinu.
Salkić je istakao da cilj pisanja i dokumentovanja zločina treba biti prekid spirale zla zločina i progona Bošnjaka koje traje već nekoliko vijekova.
–Drago mi je da sam večeras ovdje, Ilijaš je prošao što i mi, kao i većina gradova u Bosni i Hercegovini. Puno je Bošnjaka sa Drine ovdje pronašlo svoje utočište i mislim da je ovo pravo mjesto da se podsjetimo na ono što se dešavalo ‘92. godine, da stvorimo preduslove da stvorimo kolektivno pamćenje, podsjetimo na zločine koji su počinjeni nad nama, ne iz potrebe da se nekome svetimo, nego iz potrebe da nam se prošlost ne ponavlja, kazao je Salkić za Radio Ilijaš.
“Genocidna namjera – Bratunac 1992 godine” je knjiga koja sadrži ljudske priče majki ubijene djece, bivših zatočenika u logoru, preživjelih žrtava genocida koji su nakon svega preživljenog skupili snagu i vratili se na svoja ognjišta na kojima i danas žive.
U Bratuncu prema popisu stanovništva iz 1991. godine živjelo je malo više od 21.000 Bošnjaka, a danas ih je na tom području oko 4.000. U agresiji na Republiku Bosnu i Hercegovinu, prema riječima Salkića, u Bratuncu je ubijeno oko 3.500 ljudi.
Avdo Huseinović, istakao je kako je napad na Bratunac brižno planiran još u maju 1991. godine.
–Ovo je knjiga čovjeka koji je svjedok događaja sinhronizovana sa istraživačkim radom, urađena vrlo studiozno. Bratunac je priča, koja je možda zbog niza okolnosti potisnuta u drugi plan, a ako tražimo simbol agresije na početku to je Bratunac, Zvornik i genocidna namjera je adekvatan naziv jer sve to što je počelo 17. aprila 1992. godine u Bratuncu svoj epilog će imati u julu 1995. godine. Slobodno možemo kazati da je u Bratuncu, Zvorniku, Bijeljini… počelo ono što je okončano genocidom 1995. godine u Srebrenici“, zaključio je Huseinović.
Promotor Mehmed Pargan podsjetio je kako je Ramiz Salkić prošao kroz logore u Bratuncu, gdje su mu ubijeni najmiliji.
„Imamo situaciju da tri decenije nakon stravičnih zločina u Podrinju još uvijek nemamo opsežne dokumente koji su zabilježili svjedočanstva ljudi koji su uspjeli preživjeti. Ova knjiga je prva koja je na takav način pristupila istraživanju zločina u Podrinju. Važna je, jer je Ramiz Salkić svjedok tih događaja, jer je bio i logoraš i imao je priliku da vidi zlodjela koja su počinjena“, kazao je Pargan.
U programu promocije nastupili su članovi grupe Rejjan koji su na početku izveli himnu “Jedna si jedina”, a na kraju kasidu “Devet heroja”.