ILIJAŠKULTURAVIJESTI

“Umjetnost ljubavi, nade i otpora”: Večeras promovisana knjiga „Kaktus u polju orhideja“ Almira Agića

U sklopu programa „Ilijaška zima“ večeras je u prepunoj sali Biznis centra održana promocija zbirke pjesama mladog romskog autora Almira Agića „Kaktus u polju orhideja“. O knjizi su govorili Semir Spahić, tehinički urednik, Amra Đečević, recenzent i Dalibor Tanić, novinar, aktivista i urednik portala „Newipe“.

Prema riječima Semira Spahića ova knjiga ima simboličku nit koja bi trebala da bude ogledalo svim ljudima ovdje da počnemo više cijeniti raznolikost.

“Sa 23 godine imati svoju knjigu, to je prije svega sjajan početak…Almir se još kao dijete susretao sa da tako kažem negiranjem, jer je drugačiji od ostalih. Tako su ga vidjeli! Bio je pomalo i buntovan, volio je da se tuče, želio je na taj način da skrene pažnju na sebe…Iz svog tog sivila on je isplivao zahvaljujući poeziji. On je uvijek bio kaktus a svijet oko sebe je vidio kao orhideje. Orhideja je simbol čistote, ljepote, mirisa…svega pozitivnog, kaktus je sa druge strane nešto što je bodljikavo, opasno. Kombinacija boja na naslovnoj strani je crno-bijela i upravo simbolizira tu suprotnost crnog kaktusa i bijele orhideje. Ova knjiga je zapravo Almirov krik: Zašto sam ja drugačiji od drugih!? I moram li biti drugačiji od drugih?

Almir je dokaz da jedan mladi čovjek može promijeniti svoj život. On bi trebao biti uzor svim mladim ljudima a pogotovo romskoj populaciji”, istakao je Spahić

U kritičkom osvrtu profesorica Amra Đečević iznijela je svoje impresije i zapažanja o djelu:

“Debitantskom zbirkom ‘Kaktus u polju orhideja’ Almir Agić je na najljepši način zakoračio u svijet poezije i obogatio književni pejzaž. Rukopis obuhvata 63 pjesme, u kojima se isprepliću ljubav, siromaštvo, diskriminacija i nepravda. Ova knjiga o ličnoj ispovijesti mladića koji se usudio da voli, nadrasla je samu sebe i otvorila šire društvene i egzistencijalne teme.

Agićev intimni dnevnik je poziv na empatiju i razumijevanje, podsjećajući nas da je ljudska duša univerzalna, bez obzira na porijeklo. Svojim primjerom Almir je inspiracija mnogima unutar i izvan romske zajednice, podstičući ih da se bore protiv stereotipa i da budu ponosni na svoju kulturnu baštinu. Vjerujem da je ova knjiga samo početak pjesnikove umjetničke odiseje kroz nepregledna prostranstva poezije i da ima još mnogo toga nam otkrije …”

Umjentost je jedno od najmoćnijih oružja za borbu protiv diskriminacije, kaže Dalibor Tanić:

“Na pitanje da li vaše knjige imaju ujtecaj, da li mjenjaju svijest kod ljudi? Carlos Fuentes jedan od najpoznatijih meksičkih književnika ikada je rekao DA! Ali sve te knjige moraju proći kroz ljude!

 Dakle, umjetnost ima tu moć! Kada govorimo o Almiru, ne samo da ispoljava svoje emocije već u krajnjoj liniji sigurno će promijeniti svijest kod ljudi. Ljudi će Almira kroz ovu knjigu upoznati iz njegove pozicije i prihvatiti ga a to je bitan korak jer vodi ka prihvatanju čitave romske zajednice”, zaključio je.

Povezane objave

Back to top button