Udruženje za očuvanje kulturnog naslijeđa i tradicije „Sahan“ iz Vogošće registrovano je 2016 godine. Primarni fokus kroz njihov rad je socio-ekonomsko osnaživanje žena.
Prema riječima predsjednice ovog udruženja i nastavnice Fikrete Nazifović sutra će u Vogošći biti upriličen četvrti po redu Festival kulturne baštine na koji su kako kaže izuzetno ponosne.
„Mi smo prvi u regionu koji organizuju takmičenje u pletenju priglavaka. Takmičarke će biti obučene u nošnje iz svog kraja i šaraće šare iz svog kraja. Svi prisutni će moći pogledati postupak izrade priglavaka ali i vidjeti izložbe udruženja kao što su „Udruženje žene za tradiciju“ iz Šerića, „Udruženje Rahvanija“ iz Olova, “Udruženje Zlatne ruke Moštranke“, „Ženski interaktivni ruralni centar“ Istočno Sarajevo, „Udruženje žena Trst“ iz Kaknja itd. A stručni žiri koji će ocjenjivati takmičarske radove biće u sastavu Svetlana Bajić – diplomirani etnolog i Mirha Efendić, također etnolog u Zemaljskom muzeju BiH, te Vedad Smajlović član udruženja „Sahan“. U revijalnom dijelu programa nastupat će interpretatorka sevdalinki Alma Subašić-Omerović te virtuoz na harmonici Damir Galijašević, kao i KUD Vogošća i ansambl „Nota“.Za naše najmlađe posjetioce nastupiće hip hop grupa „Freez“. Pozivamo sve da nam se pridruže sutra u kino sali KSC Vogošća od 16h“.
Do danas su članice ovog udruženja relizovale brojne projekte, kako na području KS tako i šire
„Izdvojila bih tri značajna projekta koja smo realizovali u saradnji sa UNDP-em, jedan od njih u Vogošći a druga dva u općini Centar, te Olovu. Kroz naše udruženje smo uspjeli upoznati i druga udruženja i njihove članiice iz naše lijepe BIH i tako postanemo dio jedne jake mreže odnosno dio interkulturalne asocijacije za očuvanje naslijeđa. Kroz „Sahan“ mi učestvujemo i u izradi strategije za razvoj turizma KS“.
Druženje, priča, spravljanje zimnice, rukotvorine, samo su neke od aktivnosti „Sahana“ čiji su članovi uglavnom starije osobe ali i petero mladih, jer kako kaže Fikreta, sve ono što su one upamtile i očuvale od svojih nana i deda treba biti preneseno i na nove generacije kako bi tradicija i kulturna baština i dalje živjele.