BIHVIJESTI

Zločin u Biljanima: 260 ubijenih, samo jedna presuda

Na današnji dan prije 33 godine, selo Biljani kod Ključa bilo je poprište jednog od najtežih ratnih zločina počinjenih nad bošnjačkim civilima u Bosni i Hercegovini. U ranim jutarnjim satima 10. jula 1992. godine, jedinice Vojske Republike srpske, u saradnji s rezervnim i aktivnim pripadnicima policije iz Sanice, započele su napad u kojem je ubijeno oko 260 civila.

Prema podacima Instituta za nestale osobe BiH, žrtve su kasnije pronađene u brojnim masovnim i pojedinačnim grobnicama. Najveća masovna grobnica, jama Lanište I, otkrivena je krajem 1996. godine, a iz nje je ekshumirano čak 188 tijela.

Masakr u Biljanima ostaje simbol nekažnjenog zločina. Do danas je izrečena tek jedna presuda specifično vezana za ovaj slučaj. Sud Bosne i Hercegovine osudio je 2006. godine Marka Samardžiju, komandira Saničkog bataljona, a Apelaciono vijeće mu je dvije godine kasnije izreklo kaznu zatvora od sedam godina. Uprkos težini zločina, nijedan drugi pripadnik vojne i političke strukture odgovorne za napad na Biljane nije pravosnažno osuđen za konkretne zločine u ovom selu.

Za Biljane su se sudili i Marko Adamović i Boško Lukić, koji su proglašeni krivim za zločine protiv čovječnosti u Ključu, ali su za Biljane oslobođeni. Bivši komandant 17. lake pješadijske brigade Drago Samardžija nikada nije odgovarao – preminuo je u Srbiji 2021. godine, bez pokretanja postupka.

Početkom 2025. godine Sud BiH je potvrdio optužnicu protiv Jove Kevca, optuženog za učešće u zločinima u Gornjim i Donjim Biljanima. Suđenje je u toku, a Tužilaštvo najavljuje saslušanje više od 200 svjedoka, što ukazuje na dubinu i težinu dokaza.

Masakr u Biljanima nije samo broj – iza svakog imena stoji ljudska priča. Ubijeno je i šestoro djece. Među njima i četveromjesečna Amila Džaferagić i njen četverogodišnji brat Almir, čija su tijela pronađena u naručju njihove majke Besime u masovnoj grobnici.

Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK), koje godinama dokumentuje zločine, podsjeća javnost da Biljani ne smiju biti zaboravljeni:

„Zlo koje je zadesilo ovo mjesto jula 1992. ne smije proći nekažnjeno. Apelujemo na institucije da konačno procesuiraju sve odgovorne.“

U povodu godišnjice, porodice žrtava, aktivisti i građani odaju počast ubijenima. Biljani ostaju rana koja ne zarasta – ne samo zbog gubitka, već i zbog izostanka pune pravde.

Izvor: Patria

Povezane objave

Back to top button