Prvi februar obilježava se kao Svjetski dan hidžaba od 2013. godine. Ustanovljen je na prijedlog tadašnje studentice Nazme Khan iz Njujorka koja je željela podstaknuti muslimanke koje ne nose hidžab, kao i nemuslimanke, da samo jedan dan dožive iskustvo nošenja hidžaba.
Na ovo se odlučila nakon što je u Njujorku, poslije terorističkog napada 2001. godine, doživjela brojne neugodnosti zato što nosi hidžab.
Željela je pokrenuti aktivnu kampanju kojom bi senzibilizirala sve one koji koji imaju određene predrasude, stereotipe prema hidžabu kao stilu i načinu odjevanja žene muslimanke. Htjela je potaći na vjersku toleranciju i razumijevanje.
A Nazma je tačno znala o čemu govori. Ova društvena aktivistkinja došla je u SAD iz Bangladeša kada je imala 11 godina, što je osjetljivo doba. Bila je jedina koja nosi hidžab u školi. Svog iskustva se sjeća kao teškog, pisao je WorldHijabDay.com.
„Odrastajući u Bronxu, doživjela sam veliku diskriminaciju zbog hidžaba. U srednjoj školi su me zvali ‘Batman’ ili ‘ninja’. Kad sam nakon 11. septembra krenula na sveučilište, zvali su me Osama bin laden ili terorista. Bilo je užasno. Mislila sam da je jedini način da se zaustavi diskriminacija ako zamolimo naše sestre da sami iskuse hidžab“, ispričala je jedne prilike Nazma.
Odlučila da hidžab promoviše kao snagu i ponos žene muslimanke.
Od te 2013. godine, na ovaj datum, žene širom svijeta objavljuju svoje fotografije, videozapise, pričajući svoja iskustva i mišljenja o hidžabu.
“Kada pozovemo žene da nose hidžab jedan dan, ne tražimo od njih da idu protiv svoje vjere. Ipak, kada od nas traže da skinemo hidžab, zapravo se traži da idemo protiv svoje vjere, što je kršenje osnovnih ljudskih prava”, ističu na stranici WorldHijabDay.
Akcija obilježavanja Svjetskog dana hidžaba dobila je globalne razmjere. Već se nekoliko godina obilježava i u našoj zemlji.
(Radio Sarajevo)