Povodom mjeseca knjige i Dječije nedjelje u prostorijama Osnovne škole „Hašim Spahić“ Ilijaš upriličeno je druženje sa književnicom Elmirom Helać-Mekić, čija su se djela našla na spisku obavezne lektire za osnovce.
Djeca su uživala u priči, muzici, ali i lutkarskom igrokazu koje su im današnji gosti priuštili.
Autorica Helać-Mekić za Radio Ilijaš naglašava da piše o temama koje su djeci bliske, koristeći razne modele da privuče dječiju pažnju.
–Uz čitanje, muziku, razgovor, edukativno-zabavne radionice, lutkarski performance obilježavamo ovu Dječiju nedjelju i mjesec knjige i nadamo se da će djeca pohrliti u biblioteku po svoju omiljenu knjigu. Po struci sam učiteljica, dugogodišnji prosvjetni radnik i zaista se trudim da pišem o temama koje su savremene, djeci bliske, dijelom sam u tome i uspjela. Počastvovana sam i ponosna što su se moje knjige našle na spisku obaveznih lektira i bit ću sretna ako se budu čitale kao i do sad. Od novih djela, ove godine iz štampe je izašla „Mačak vegetarijanac i žaba u štiklama“ bavila sam se prevencijom vršnjačkog nasilja, a u svojim djelima bavim se temom prijateljstva, digitalnim tehnologijama, onim što je aktuelno. Pripremam nešto novo i sasvim drugačije a to je jedna slikovnica u stripu „Sarajevska priča“, to je priča o sarajevskim ćuprijama i nadam se da će se dopasti čitateljima, navela je Helać-Mekić.
Bibliotekarka u OŠ „Hašim Spahić“ Alma Bulbulušić podsjeća da svake godine na prigodan način u ovoj školi obilježavaju oktobar kao mjesec knjige, podstiču i nagrađuju čitanje kod djece i nastoje razviti kod njih ljubav prema knjizi.
-Ja sam danas posebno radosna što možemo ugostiti književnicu Elmiru Helać-Mekić. Neka djeca prvi put se imaju priliku družiti sa piscem jednog djela koje oni imaju za lektiru, a to je djelo „Djetinjstvo jednog vremena“. Ovom prilikom se zaista zahvaljujem književnici na odvojenom vremenu za nas i naše učenike, kazala je Bulbulušić.
U svojoj knjizi „Djetinjstvo jednog vremena“ autorica se bavi temom video igrica, odnosno korištenjem slobodnog vremena. U svom odjeljenju književnica je primjetila da djeca slabo čitaju, malo se ili nikako druže, nemaju nikakvu ili imaju slabu empatiju, a digitalne tehnologije koriste uglavnom za video igrice. To vrijeme na internetu se mora ograničiti, dio vremena se mora posvetiti čitanju, prijateljstvu, a današnje druženje sa učenicima svakako je doprinos tom cilju.