ILIJAŠKULTURAVIJESTI

Pijanistica Zerina Šabotić: Ilijaš je moj mir i uvijek znam gdje se vraćam

Zerina Šabotić je rođena 1995. godine, muzičko obrazovanje započinje 2004., a 2014. godine završava Srednju muzičku školu u Sarajevu, smjer za solo klavir, u klasi profesorice Vedrane Mujkić. Dobitnica je Zlatne značke Univerziteta u Sarajevu 2018. godine, kao diplomantica Muzičke akademija u Sarajevu na odsjeku za klavir, sa prosjekom ocjena 9,6 na I ciklusu studija. Dobitnica je dvije prve i jedne specijalne nagrade na Federalnim takmičenjima učenika i studenata muzike, dvije treće nagrade na takmičenjima “Don Vincenzo Vitti” i “Gianluca Campochiaro”, prve i specijalne nagrade na internacionalnom takmičenju ‘Citta di Barletta’ u Italiji. Kao kamerni muzičar je nastupala u Sloveniji, Hrvatskoj i BiH sa triom “Ardea”, te je osvojila prvu nagradu na takmičenju “Bistrički zvukolik” kao članica klavirskog kvinteta. Nastupala je kao solista sa orkestrom Srednje muzičke škole u Sarajevu, kamernim orkestrom MAS i Sarajevskim gradskim orkestrom.

 

Ova mlada Ilijašanka djeluje aktivno kao pedagog, korepetitor i kamerni muzičar.

„Nedavno sam imala nekoliko nastupa u galeriji BKC-a Sarajevo i NPS. Najdraža nagrada mi je specijalna nagrada sa Federalnog takmičenja 2014. godine. Tu nagradu sam dobila pred kraj srednje škole i od tada ozbiljno shvatam i klavir i samu sebe. Godinu dana nakon, prva nagrada u Italiji na mom prvom internacionalnom takmičenju gdje sam testirala sebe u odnosu na pijaniste iz drugih gradova i zemalja.

Nisam željela da sviram klavir, ja sam željela da budem balerina. Kada se otvarala područna muzička škola u Ilijašu ja sam odlučila da izađem na prijemni ispit. Čini mi se da nikada nije bilo nekog pravog izbora, nemam neku romantičnu priču da vam ispričam kao npr. da sam slušala instrument kao dijete i poželjela da ga sviram. Jednostavno u tom momentu sam mogla da biram između klavira,  harmonike i gitare….Često se šalimo da ne izaberete vi instrument nego instrument izabere vas. Interesantno, vremenom vam taj instrument kreira karakter, samim tim i život jer se samo time bavite“.

Zerina i danas vježba svakodnevno.

„Svakodnevno apsolutno. A koliko vremenski zavisi od toga koji repertoar svirate. S obzirom na to da ja dosta sviram i korepetiram kamernu muziku gdje je priprema drugačija u odnosu na npr. solo klavirski recital. Sa druge strane kroz iskustvo naučite da skratite sebi put.U procesu studija sam vježbala minimalno četiri sata dnevno“.

Gomila je toga što bi željela odsvirati a do sada nije imala priliku.

„Prednost klavira je ta što mi imamo najveći i najraznolikiji napisani repertoar. Ono što mi trenutno pada na pamet da bih voljela odsvirati a nisam do sada je, 8. Prokofiev klavirska sonata, klavirski koncert Rachmaninoff 2 ili Prokofiev 3. Jako sam sklona impresionizmu, ima nekih ciklusa koje je napisao Claude Debussy  i Maurice Ravel koje bih također željela odsvirati. Interesantna stvar kod novih repertoara je ta da kada uđete u taj svijet stalno vam se otvaraju sljedeća vrata i onda vas samo sve više toga privlači i želite da budete dio toga“.

 

Zerina voli da svira u BKC-u , Domu Armije i NPS. Smatra da se bh. publika dosta obrazuje kada je u pitanju klasična muzika ali da izvođači te vrste muzike trebaju više da se medijski eksponiraju tj. da ih mediji promovišu.

Ne sanja kaže o velikim dvoranama, željela bi da Sarajevo dobije namjensku koncertnu dvoranu.

Ne ide za titulama i pozicijama samo želi da što duže bude aktivna, da svira i otkriva nove repertoare. Uspjeh neminovno dolazi nakon truda i rada.

Uspjeh bh. društva će doći onda kada se okrenemo izvana prema unutra, kada kao pojedinci budemo u sferi svog djelovnja maksimalno posvećeni i tako doprinosili zajednici,  zaključila je Zerina.

Povezane objave

Back to top button