ILIJAŠVIJESTI

Amir Džafo: Iza svih postignuća SŠC “Nedžad Ibrišimović” stoji tim ljudi

Na Svečanoj sjednici  Općinskog vijeća Ilijaš povodom obilježavanja 25. godišnjice reintegracije općine Ilijaš i Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine koja je održana krajem februara, istaknuti pojedinci i kolektiv  koji su dali značajan doprinos u razvoju loklane zajednice, dobili su Priznanja.

Općinsko vijeće Ilijaš i Općinski načelnik prepoznali su njihov rad i entuzijazam te su dodjelili Plaketu koletivu JU SREDNJŠKOLSKI CENTAR “NEDŽAD IBRIŠIMOVIĆ“ za poseban doprinos i učešće u realizaciji projekata iz oblasti obrazovanja na području općine Ilijaš.

Tim povodom u programu Radio Ilijaša, gostovao je Amir Džafo, direktor SŠC „Nedžad Ibrišimović“.

„Ovo je nagrada za rad kolektiva. Iza svih postugnuća naše škole stoji veći tim ljudi. Posebno nam je drago što smo dobili Priznanje ove godine, jer naša škola slavi 60 godina postojanja. Svi oni koji prate rad naše škole, a to potvrđuje i ova nagrada, znaju da se u SŠC „Nedžad Ibrišimović“ dešavaju lijepe stvari, da radimo paralelno na dva fronta, pored formalnog, bavimo se i neformalnim obrazovanjem. Pokušavamo razviti preduniverzitetski dio odnosno da ojačamo kapacitete naših gimnazijskih odjeljenja a ni u jednom trenutku nezanemarujući i srednje stručno obrazovanje“, kazao je Džafo.

Direktor Džafo je istakao da je u posljednje vrijeme bilo velikih investicija u poboljšanju kvalitete obrazovanja u ovoj obrazovnoj ustanovi.

„Poboljšana je  i općeobrazovna klima u Ilijašu. Naša škola je bila pod prijetnjom da postane područna škola Srednjoškolskog centra “Vogošća”. Broj učenika je bio na vrlo niskom nivou. U posljednih nekoliko godina taj trend se promijenio. Imali smo odliv učenika u susjedne škole. Sada je sve drugačije, najbolji učenici iz Breze i Visokog se upisuju u našu školu. Jako je bitna činjenica da se ne mogu svi učenici upisati u našu školu jer postoji standard koji moraju zadovoljiti. Postali smo jako konkurentni. Ništa nije slučajno. Iza toga stoji veliki trud i rad. Ono što nas izdvaja od drugih škola jeste segment neformalnog obrazovanja. Mnogo aktivnosti su uticale na to da privučemo učenike, da borave u školi da rade projekte koje je škola pokrenula. Jednostavno, rade nešto što ne moraju a vole i žele“, istakao je Džafo.

Direktor SŠC „Nedžad Ibrišimović“ zahvalio se Općinskom vijeću i Načelniku općine Ilijaš na dodijeljenom Priznanju.

 

BIOGRAFIJA JU SREDNJOŠKOLSKI CENTAR

“NEDŽAD IBRIŠIMOVIĆ“

 

Srednjoškolski centar Ilijaš osnovan je 1961. godine Odlukom Općine Ilijaš kao Gimnazija “Moša Pijade“, a od 1971. do 1992. godine radi kao Školski centar “Moša Pijade“. Agresijom na BiH, škola je prestala sa radom. Reintegracijom općine Ilijaš 1996. godine, škola ponovo počinje raditi pod nazivom “Mješovita srednja škola“ Ilijaš. Danas, škola nosi naziv Srednjoškolski centar “Nedžad Ibrišimović“ i u proteklom periodu realizovala je niz uspješnih i zapaženih projekata:

  • Timskim radom radnika urađen elaborat „Gimnazija – informacione tehnologije, za uvođenje novog smjera u gimanziji.
  • Opremljene sve učionice sa računarima i projektorima, a nekoliko sa i interaktivnom
  • Drugi tim radnika radio je na izradi eleborata za uvođenje novog zanimanja trogodišnjeg stepena – Operater na CNC mašinama, najtraženijeg zanimanja iz metalske struke gdje primijenjeni principi savremenih tehnologija i dualnog obrazovanja. Učenici praktičnu nastavu obavljaju isključivo u privrednim subjetima.
  • Kroz projektne aktivnosti škola je kupila edukativnu CNC mašinu koja je instalirana u prostorijama škole.
  • Uklonjene arhitektonske barijere u školi izgradnjom lifta, toaleta za invalidne osobe, pristupnih rampi, a sve donatorskim sredstvima i uz pomoć prijatelja škole.
  • Realizirana tri međunarodna projekta i potpisani memorandumi o saradnji sa četiri srednje škole iz Turske, Srbije, Crne Gore, Muzejom ratnog djetinjstva, Fakultetom za sport i tjelesni odgoj UNSA.
  • Bili među prvim školama na području Kantona Sarajevo koje su u potpunosti implementirale projekt online nastave, zahvaljujući kome smo  sa pojavom epidemije COVID19 bili u potpunosti spremni na prelazak na online nastavu.
  • Nedavno dobili novu sportsku salu i dva savremena kabineta za praktičnu nastavu učenika zanimanja kozmetičar i frizer-vlasuljar.

 

  • Zajedničkom akcijom sa omladinskim udruženjem ”ISKORISTI DAN – CARPE DIEM” izgradili i stavili u funkciju višenamjenski prostor za mlade u prostorijama škole u kome će boraviti i učenici koji putuju ali i svi učenici koji se bave kreativnim aktivnostima. U sklopu navedenih prostorija opremljen je i prostor za reciklažu papira.
  • Aktivna promocija neformalnog obrazovanje i saradnju sa nevladinim organizacijama. Pored stalne i uspješne saradnje sa lokalnim i udruženjima ”Budi mi drug” i ”ISKORISTI DAN – CARPE DIEM” uspostavili smo i saradnju sa međunarodnim organizacijama: UNDP, USAID, Save the Children, World Vision, Nacionalni demokratski institut, TPO Fondacija, Inicijativa mladih za ljudska prava, Institut za razvoj mladih KULT i Regionalni ured za saradnju mladih Zapadnog Balkana.
  • Škola je kao kolektiv nominovana za Mirovnu nagradu za ljudska prava Mreže mira u BiH a direktor kao pojedinac za Nagradu za direktore u obrazovnim ustanovama na svim nivoima u BiH od Centra za obrazovne inicijative ”Step by Step” Sarajevo.
  • Škola je osvojila treće mjesto u BiH u primjeni dobrih praksi u saradnji škola sa privredom – nagrada Predstavništva njemačke privredne komore u BiH
  • Učenici škole su postigli zapažene rezultate na kantonalnim i državnim takmičenjima ali i svjetskim takmičenjima.

ŠKOLA ZA BUDUĆNOST – MOJA ŠKOLA, moto je ove škole.

Povezane objave

Back to top button