Polaganjem cvijeća na Spomenik šehidima i borcima NOR-a u Čevljanovićima, te časom historije i prigodnim programom na lokalitetu Lokva počelo je obilježavanje 25. godišnjice donošenja odluke o organizovanju i pružanju otpora agresiji na Bosnu i Hercegovinu na području Srednjeg i šire okoline, što uključuje i dijelove općina Vogošća, Olovo, Vareš i Sokolac. Organizatori su udruženje RVI Ilijaš i MZ Gajevi. April 92. godine bio je presudan mjesec za gotovo sve gradove naše domovine, a ova Odluka značila je spas lokalnog stanovništva MZ Gajevi i šire, a kasnije i formiranje jedinica koje će braniti narod. Historijski čas održao je jedan od organizatora sastanka i učesnik zbivanja u aprilu 1992. godine Bego Durić.
On je podsjetio da je u tom trenutku ovo područje bilo u potpunosti odsječeno komunikacijski od ostatka svijeta, barikade postavljene na glavne magistrale, a stanovništvo prepušteno samo sebi.
Durić je podcrtao da je ovo važan datum i označava pripremu naroda da brani svoju domovinu.
-Najvažniji zaključci koji su tada doneseni na sastanku održanom na ovom mjestu u šumi su da se ne predaje oružje uprkos što su na to stalno pozivali. Donesena je odluka da se formira ambulanta na Gajevima za slučaj potrebe stanovništva, ali ono što je najznačajnije o čemu smo se dogovorili jeste da ne dozvolimo da civilno stanovništvo strada, te je napravljen plan evakuacije prema raspoloživim tehničko-materijalnim sredstvima. S obzirom na to da je ovo ogromna površina i na opkoljenost sa svih strana, ovo područje je bilo neodbranjivo i bila je potrebna divizija da se organizira odbrana, stoga je od izuzetne važnosti bilo napraviti plan evakuacije i izbjeći civilne žrtve i gledajući sad iz ove perspektive nakon 25 godina možemo biti zahvalni što ovdje nije došlo do pokolja i genocida, kazao je Durić za Radio Ilijaš.
Nijaz Spahić, pomoćnik načelnika u Službi za boračko-invalidsku zaštitu Općine Ilijaš kazao je da se, zahvaljujući ovom sastanku i pravovremenoj evakuaciji, na ovom području nisu desili veći zločini, ubistva, zarobljavanja i silovanja.
-Izuzetno je važno da su ovdje prisutni akteri tih dešavanja, da se vide i prisjete dešavanja a ta znanja prenesu našoj djeci zbog naše i njihove budućnosti. Živimo u vrijeme kad se sve češće spominje oružje i ratovi, zato je važno da mlade generacije čuju o ovim dešavanjima kako se njima ne bi desilo ono što se desilo devedesetih godina na području cijele BiH i općine Ilijaš, poručio je Spahić.
Prisutnima se obratio i Fahrudin Demirović, predsjednik Udruženja RVI Ilijaš. On je naglasio važnost očuvanja tekovina Odbrambeno-oslobodilačkog rata 92.-95. godina i zahvalio svima koji su svojim dolaskom doprinijeli dostojanstvenom obilježavanju ovog datuma, te je izrazio nadu da će se očuvati sjećanje na tekovine Odbrambeno-oslobodilačkog rata i da će sljedećih godina na ovom mjestu biti više posjetitelja.
Cvijeće su, osim organizatora Udruženja RVI Ilijaš, položili i predstavnici Općine Ilijaš, Organizacije porodica šehida i poginulih boraca, pipadnici čete Dragoradi, MZ Gajevi, udruženje „Zlatni ljiljani“, Udruženje logoraša, Udruženje antifašista Ilijaš i drugi.
Prigodan kulturno- umjetnički program izveli su i ove godine učenici Osnovne škole “Srednje”, a bilo je znatno manje posjetitelja nego prethodnih godina.