BIHVIJESTI

Spektakularnom ceremonijom obilježena 20. godišnjica obnove Starog mosta u Mostaru

Na platou ispod Starog mosta u Mostaru održana je centralna manifestacija obilježavanja 20. godišnjice obnove Starog mosta i 19. godišnjice upisa Mostara na listu UNESCO-ove kulturne baštine.

Spektakularna ceremonija počela je intoniranjem državne himne Bosne i Hercegovine, nakon čega je upriličen umjetnički performans mostarskog umjetnika Nedžada Maksumića.

Čelnici Grada Mostara uručili su zahvalnice za izuzetan doprinos obnovi Starog mosta predstavnicima UNESCO-a, Svjetske banke, Evropske unije u Bosni i Hercegovini, te Nizozemske, Italije, Turske i Francuske.

Salem Marić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Mostara i predsjednik organizacionog odbora manifestacije, u svom obraćanju je istakao da je Stari most simbol našeg postojanja i slojevite historije na ovom prostoru, dio naše kulture i identiteta.

“Građani Mostara i Stari most danas uspravno i ponosno stoje s dubokom vjerom da koračamo u mirnu i uspješnu budućnost. Neka vječno živi Stari most, neka vječno u nama živi ideja mira. Veliko hvala prijateljima Mostara i Starog mosta”, rekao je Marić.

Na svečanosti su se obratitli i šef ureda Svjetske banke u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori Christopher Sheldon, te zamjenik generalne direktorice UNESCO-a Qu Xing.

Sheldon je rekao da je Stari most simbol otpora, jedinstva i nade, a da je njegova obnova postala globalni simbol pomirenja i očuvanja kulturnog naslijeđa.

“Stari most je podsjetnik svijetu koliko su mir i jedinstvo važni. Ovaj most, nekada srušen, sada stoji snažan kao svjedočanstvo onome što možemo postići kada nas ujedine zajednička vizija i cilj”, rekao je Sheldon.

Zamjenik generalne direktorice UNESCO-a rekao je da su neki spomenici toliko simbolični da utjelovljuju duh mjesta, te da je Stari most u Mostaru jedan od takvih.

“Napad na baštinu znači potkopavanje određene vizije čovječanstva. To znači preferirati fragmentiranu i razlomljenu viziju svijeta. Ali, obnavljanjem spomenika, poticanjem međunarodne solidarnosti, možemo ponovno izgraditi mogućnost mira. To je ono što UNESCO vjeruje, to je ono što UNESCO čini”, naglasio je Xing.

Gradonačelnik Mostara Mario Kordić rekao je da je obnova Starog mosta trebala biti početak suživota nakon ‘90. godina.

“Nažalost, zapeli smo u političkom ulju i pričama koje nas nisu htjele pustiti. Kako ćemo živjeti u Mostaru ne ovisi o strancima niti o bilo kome drugom, nego ovisi o Mostarcima i svima nama. Hvala najboljim građanima u Bosni i Hercegovini, mojim Mostarkama i Mostarcima, bez kojih zadnje četiri godine ne bi mogli od grada slučaja napraviti grad primjer za Bosnu i Hercegovinu i za cijelu Europu”, poručio je Kordić.

Muzički dio programa izveo je ansambl “Mostarske kiše”.

Izveden je i svečani skok sa Starog mosta, a građani Mostara i brojni turisti imali su priliku uživati u bakljadi i višeminutnom vatrometu.

Nakon službenog dijela programa, Grad Mostar prisutnima poklanja koncert Hari Mata Harija.

Generalni medijski pokrovitelj događaja je BHRT.

U gradu na Neretvi je održana i Međunarodna konferencija “Mostar 2024: Dijalog za budućnost” sa koje su poslate poruke mira, saradnje i dijaloga. Na kraju konferencije upriličena je ceremonija potpisivanja Mostarske izjave za budućnost.

Stari most u Mostaru sagrađen je 1566. godine, a srušen je tokom rata 1993. godine.

Njegova obnova započela je 1999. godine, a svečanost otvaranja održana je 23. jula 2004. godine, nakon pet godina intenzivnog rada.

Obnova Starog mosta počela je potpisivanjem Sporazuma u julu 1999. godine u kojem su sudjelovali UNESCO, gradonačelnik Mostara Ivan Prskalo, dogradonačelnik Safet Oručević i ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Jadranko Prlić.

Nakon potpisivanja Sporazuma, već iduće godine krenulo se u osnivanje Agencije za izgradnju Staroga mosta i obnove kulturne baštine Mostara (PCU). Za direktora Agencije imenovan je Rusmir Ćišić, a za njegova zamjenika Tihomir Rozić.

Svjetska banka je za obnovu Starog mosta prvi put odobrila kredit za kulturnu baštinu, i to u iznosu od četiri miliona dolara s odgodom plaćanja od deset godina, povratom od 35 godina, uz kamatu od 1,5 posto.

Vlada Italije dala je još tri miliona dolara. Turska vlada dala je dva miliona dolara, Vlada Nizozemske milion dolara, dok u čitavom projektu Grad Mostar sudjeluje s dva miliona dolara.

Među prvim donatorima za obnovu bila je i Vlada Hrvatske sa 600 hiljada dolara.

Razvojna banka Vijeća Evrope donirala je jedan milion američkih dolara. Francuska je donirala tehničku opremu i pripremu izrade projektne dokumentacije obnove Starog mosta.

Godinu dana nakon svečanog otvorenja obnovljenog mosta, 15. jula 2005. godine, Stari most službeno je uvršten na UNESCO-ov popis zaštićenih spomenika.

Izvor: BHRT

Povezane objave

Back to top button