ILIJAŠKULTURA

U Ilijašu upriličena promocija knjige „Bosanski jezik i komunikacija u nastavnoj praksi“

Povodom 21. februara Dana maternjeg jezika

Povodom 21. februara Dana maternjeg jezika, u prostorijama SŠC „Nedžad Ibrišimović“ u Ilijašu, danas je upriličena promocija knjige „Bosanski jezik i komunikacija u nastavnoj praksi“ autora prof. dr. Mirele Omerović i prof.dr. Ismaila Palića.

U nastavi bosanskog jezika i književnosti ova knjiga zagovara primjenu komunikacijsko-funkcionalnog modela pristupa poučavanju jezičkih sadržaja, te poticanje razvoja pragmatičke kompetencije kroz spontano i angažirano učenje, jezičko djelovanje u različitim situacijskim kontekstima, kao i nove spoznaje o unapređenju funkcionalne pismenosti u edukacijskom procesu.

„Knjiga je namjenjena prije svega svima onima koji se žele pobliže upoznati sa bosanskim jezikom i njegovim funkcioniranjem u svakodnevnoj komunikacijskoj praksi, a pogotovo onima koji se bosanskim/maternjim jezikom bave profesionalno. Podjeljena je na desetak tematskih poglavlja koja uglavnom problematiziraju pitanja komunikacije, komunikacijskih kompetencija, historijata bosanskoga jezika, savremenoga stanja bosanskoga jezika i pragmatičke perspektive jezika…a u drugome dijelu knjige poglavlja su prije svega namjenjena praktičnoj nastavi tj. poglavlja koja donose praktične vježbe iz različitih područja nastavnoga predmeta bosanski jezik“, istakao je prof. dr. Ismail Palić, jedan od autora knjige.

Promociji knjige prisustvovao je i veliki broj učenika SŠC „Nedžad Ibrišimović“.

„Vjerujem da će se učenici okorisititi prisustvujući promociji današnje knjige i sadržajem svakako u budućnosti. To su mladi ljudi koji će sutra stupati u nove interakcije na fakultetu, na radnom mjestu, i vjerujem da će im komunikacijske vještine biti odlična kompetencija, kako bi se pokazali u najboljem svjetlu. Mi ih želimo permanentno osnaživati u tom smislu“, zaključila je Aida Kahriman – Krhan, profesorica bosanskog jezika u SŠC „Nedžad Ibrišimović.

 

„Bosanski jezik i komunikacija u nastavnoj praksi“ je publikacija koja je, inače, nastala na temelju rezultata naučnoistraživačkog projekta “Jezičko izražavanje i razvoj komunikacijske kompetencije u nastavnom procesu”, koji je Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo podržalo u 2021. godini, a čiji je nosilac Univerzitet u Sarajevu – Pedagoški fakultet, kao odgovor na svojevrsnu političku kampanju i opetovane pokušaje osporavanja i pojmovnog zamagljivanja, a nerijetko i relativiziranja i banaliziranja bosanskog jezika.

 

Povezane objave

Back to top button