VIJESTI

Završeni projekti deminiranja Tirića Bara i Kostrača I

Završeno je deminiranje jednog dijela zaštićenog pejzaža Bijambare, tačnije lokaliteta Tirića Bara. Ovaj deminerski zadatak je samo jedna od faza u okviru projekta MSP Kozlovac koji obuhvata preko dva miliona metara kvadratnih teritorije. Zadatak je obavljen metodom tehničkog izviđanja, a pronađeno je 28 protupješadijskih mina (PMR-2A), 26 pješadijskih mina tzv. pašteta (PMR-2), tri pješadijske mine (PMA), sedam protupješadijskih mina usmjerenog rasprskavajućeg djelovanja (MRUD), pet fugasa (kombinacija tenkovske mine i granate) i devet kasetnih bombi.

Predstavnici Federalne uprave civilne zaštite danas su, kao izvođač radova, upoznali predstavnike Općine Ilijaš sa granicama tehnički izviđene površine. “Projekat Kozlovac je podijeljen u nekoliko faza ili istraga. Jedna od istraga je ova današanja koju smo predali krajnjem korisniku Općini Ilijaš. Na cjelini je redukovano 29.190 metara kvadratnih, a očišćeno je 16.949 metara kvadratnih. Ovo je jedna od najzahtjevnijih istraga iz razloga što je došlo do pomjeranja mina od strane Sarajevo – šuma i lokalnog stanovništva. Koristim ovu priliku da upozorim lokalno stanovništvo da se ne kreće za vrijeme aktivnosti deminiranja na lokalitetu gdje mi obavaljamo zadatak. Također upozoravam lokalno stanovništvo i berače gljiva da ukoliko pronađu mine i neeksplodirana ubojita sredstava samoinicijativno ne poduzimaju ništa već da odmah obavijeste nadležne obučene i specijalizirane organizacije u BiH”, kazao je Nihad Bužo, vođa tima Federalne uprave civilne zaštite.
Granice očišćene površine definisane su i propisno obilježene, a iz FUCZ apeluju na građane da ne vrše pomjeranje oznaka.

Deminiranje Kostrače

Još jedan projekat deminiranja na području općine Ilijaš završen je jučer. Riječ je o projektu Kostrača I u mjesnoj zajednici Mrakovo površine 36.772 metara kvadratnih. U pitanju je minirani prostor koji je teritorijalno najbliže nekom naseljenom području općine Ilijaš.

Projekat je izradio BHMAC, a finansirala ga je Američka ambasada u saradnji sa Međunarodnim fondom za deminiranje (ITF). Općina Ilijaš je obezbjedila prilaz lokaciji kao i tehničku podršku timu za deminiranje. Radove na deminiranju izvodila firma “UEM” iz Hadžića.

“Zadatak je obavljen metodom tehničkog izviđanja. Pronađeno je pet nagaznih mina, tri potezne mine, tri kasetne bombe i šest NUS-eva. Uništavanje pronađenih mina izvršila je Federalna uprava civilne zaštite na licu mjesta”, rekao je Edhem Ibrahimović, interni kontrolor u firmi “UEM”.

Obilježavanje očišćene teritorije je završeno po standardu, a građani se mole da ne vrše pomjeranje oznake.

Minska situacija u BiH i općini Ilijaš

U Bosni i Hercegovini je do danas pronađeno preko 136.000 minsko-eksplozivnih sredstava. Od posljedica minskih nesreća stradalo je 1.766 osoba (u općini Ilijaš sedam osoba) od čega 617 smrtno (u općini Ilijaš dvoje djece). Od ovog broja 115 je deminera (53 smrtno stradala).

Trenutna veličina minski sumnjive površine u BiH iznosi 966 km2 ili 1,97% u odnosu na ukupnu površinu BiH (od toga općina Ilijaš ima 23 kvadratna kilometra, odnosno 7,3% od ukupne teritorije općine ili 2,3% minsko sumnjive povšine BiH). Prema dosadašnjim analizama, BiH je jedna od minski najugroženijih zemalja u svijetu (dok je općina Ilijaš među najzagađenim općinama u BiH).

“Uzrok ovolikog broja minsko sumnjive teritorije je linija ratnih sukoba 1992-95 koja je presjecala općinu Ilijaš cijelom svojom dužinom počev od Lješeva – Staro Selo i granicom općine, Salkanov Han, Popovići, Haluge, gdje se iznad starog vodozahvata granica spuštala u kanjon Misoče i produžavala na reon Ravnog Nabožića – Nabožića prelazila preko naselja Taračin Do, Solakoviće i ponovo se penjala gredom Lipa, Brda, Jasen, Polom i vezala se za naselja Stomorine, Lađeviće, Buljetovina, Hadžići, Drinčići, Šehići, preko Kozlovca, Bijambara, Krivajevića, do naselja Gajine, gdje je ta linija iznosila preko 40 kilometara”, rekao je Jasmin Šuvalija, koordinator za deminiranje u službi civilne zaštite Općine Ilijaš.

Ogroman je ekonomski gubitak zbog nekorištenja minsko sumnjivih područja. Krajem prošle godine BiH je produžen rok za uklanjanje preostalih minsko-eksplozivnih sredstava do 2027. godine u skladu sa postojećom Strategijom protivminskog djelovanja u BiH.

Povezane objave

Back to top button